WIGIERSKI PARK NARODOWY

Perełka naszego regionu i doskonały teren do eksplorowania podczas niemalże każdej aktywności.
245 km oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych bogatych w infrastrukturę turystyczną pozwalającą na komfortową penetrację Parku. Liczne zadaszenia, wieże i platformy widokowe, kładki oraz pomosty naturalnie wkomponowują się w krajobraz i ułatwiają eksplorowanie tego niesamowitego terenu. Czterdzieści jeden naturalnych zbiorników wodnych, z wiodącym Jeziorem Wigry i rzeką Czarną Hańczą, przez które wiedzie jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce to z pewnością atut dla miłośników sportów wodnych.

Do wejścia na szlaki lądowe i wodne uprawnia karta wstępu do WPN-u do zakupienia na stronie Internetowej:  https://wpn.eparki.pl/

Najstarszy park krajobrazowy w Polsce, utworzony 12 stycznia 1976 roku, gdzie obcowania z naturą doświadcza się na każdym kroku. Najgłębsze jezioro w Polsce – „Hańcza” to mekka nurków z całego kraju, ale również fantastyczne miejsce do plażowania. Na terenie Parku podziwiać można zjawiskowe wzniesienia ( „Suwalska Fudżijama” w Gulbieniszkach, Góra Zamkowa w Szurpiłach) , a panorama na ich szczycie zapiera dech w piersiach! Naturalny krajobraz polodowcowy nasycony rezerwatami przyrody, a wśród nich wiodący „Głazowisko Bachanowo”, gdzie na małej powierzchni występuje skupisko ok. 10 000 głazów narzutowych o obwodach od 0,5 do 8 m to wyśmienita lekcja geologiczna dla każdego. Ciekawym miejscem z bogactwem kulturowy  jest miejscowość Wodziłki , wieś bogata w staroobrzędowe tradycje i korzenie.

Świetne miejsce na przyjemny spacer zakamarkami Eremu Wyspy Wigierskiej (tak został określony klasztor kamedulski w przywileju z dnia 6 stycznia 1667r.)  Miejsce z ciekawą historią i widokiem na przepiękne jezioro Wigry. Do wejścia na teren kompleksu kamedulskiego uprawnia karta wstępu:
18 zł/osoba dorosła, 10 zł/dzieci, dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny.

WIADUKTY W STAŃCZYKACH

Klimatyczne mosty kolejowe z lat 1917-1918 należące do najwyższych w Polsce. Pod ich pokaźną konstrukcją (5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m) biegnie urocza rzeka Błędzianka. Akwedukt Puszczy Romnickiej zachwyca swymi rozmiarami, solidnym wykonaniem i zielonym otoczeniem wokół.

RUINY PAŁACU PACA

Urokliwe ruiny rezydencji zbudowanej w neogotyckim stylu (zbudowane między 1820 a 1823 rokiem) – opartym na wzorach angielskich. Dzieło Piotra Bosio, a następnie włoskiego architekta Henryka Marconiego. Częściowo rozebrany w 1887 roku, gdy ówczesny właścicielem Sergiusz Karcew wyczuł interes nosem i postanowił sprzedać cegły na budowę koszar w Suwałkach. Akt ten spotkał się z licznymi protestami, co zmusiło włodarza do zaprzestania dewastacji. Dziś spacerując wśród pałacowego parku podziwiać można mury fundamentowe Pałacu, arkadowy portyk, wieżę narożną zwana Bocianią oraz piwnice składające się z dwóch kondygnacji. Część z piwnic została odrestaurowana dla celów turystycznych i wystawienniczych.

Góra Jesionowa (w czasach międzywojennych baza szybowników) oraz doskonale zagospodarowane Jezioro Szelment Wielki to świetne miejsce na spędzenie spokojnie całego letniego bądź zimowego dnia. Latem zachwyca bogatą bazą rekreacyjną: narty wodne, wakeboard, water park, paintball. WOSIR oferuje również wypożyczalnię sprzętu wodnego, zatem wystarczy jedynie strój kąpielowy i można zatracić się w świecie wodnych szaleństw na Suwalszczyźnie. Zimą (jeśli warunki pogodowe sprzyjają) na urokliwej Górze Jesionowej poszusować można na nartach i snowboardzie, a także skorzystać z ciekawej alternatywy: snow tubing.

Jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce, gdzie w trakcie przejazdu zapach i powiew natury  dostaje się w gratisie. Dziesięciokilometrowa trasa rozpoczynająca się w miejscowości Płociczno-Tartak prowadzi przez dziewicze lasy Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Z zabytkowego wagonu rozpościera się również widok na jezioro Wigry, taka okazja może się nie powtórzyć.

Miejsce tworzone z pasją i miłością do zwierząt, gdzie od pierwszej stopy postawionej w tym magicznym miejscu czuć przyjazną aurę Gospodarzy. Na wstępie otrzymujemy wiaderko z marchewkami, które posłuży dzieciakom, jak i dorosłym na doskonałą interakcję ze zwierzętami. Alpaki, kangury, wielbłąd czy zebra to tylko niektóre z mieszkańców Podlaskiej Toskanii.

Pięć poziomów trudności, dla odważnych – tyrolka wśród bajecznych krajobrazów miejscowości Udziejek. Doskonały przystanek dla rodzin z dziećmi, jak również dorosłych. Instruktorzy z pasją, właściciele z ogromną wiedzą i zamiłowaniem, ciekawe miejsce na mapie atrakcji Suwalszczyzny!

VisitSuwalki

Odkryj swoją naturę

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Hamerszmita 16
16-400 Suwałki
tel.+ 48 87 735 10 99

Obserwuj nas