Poznaj Suwałki

Polski Biegun Zimna, kraina piękna jak baśń, Zielona Płuca Polski – na pewno znacie Państwo takie określenia Suwałk i Suwalszczyzny.

Suwałki są największym miastem Suwalszczyzny i jej nieformalną stolicą oraz drugim co do wielkości, po Białymstoku, ośrodkiem województwa podlaskiego.

0
Mieszkańców w 2022 roku
Powierzchnia w km2
Jezior dookoła
Parki ochronne otaczające miasto

Jaćwież

Okolice Suwałk przed wiekami należałby do bałtyjskiego plemienia Jaćwingów. Gdy w końcu XIII stulecia plemię to uległo niemal całkowitemu wyniszczeniu na skutek najazdów Krzyżaków, jego ziemie przez pewien czas przechodziły z rąk do rąk. Po 1422 r. obszar, na którym z czasem powstały Suwałki, znalazł się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do dziś Suwałki pamiętają o historii związanej z Jaćwingami organizując co roku Festyn Jaćwieski.

.

Powstanie Miasta

W 1667 roku z nadania króla Jana Kazimierza ziemie te stały się własnością kamedułów, którzy rychło zaczęli zakładać w swych dobrach nowe osady.

Prawa miejskie nadano Suwałkom w 1715 r. przez przeora wigierskiego klasztoru, zostały one potwierdzone przez przywilej lokacyjny Augusta II Mocnego w 1720 roku.

Suwałki dziś

Suwałki dziś, to miasto, które żyje własnym rytem. Już od pierwszego spotkania urzeka swoim pięknem. Urokliwe uliczki, klasycystyczna zabudowa starówki czy Bulwary nad Czarną Hańczą są tego dowodem. W stolicy Suwalszczyzny można odpocząć i to na łonie natury! Zieleń jest tu wszechobecna, a bliskość Wigierskiego Parku Narodowego czy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zachęcają do organizacji pieszych wycieczek. Co ciekawe, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, turyści trafią na jedyną w Europie – wieczną zmarzlinę.

Rowerem ? Tak !!

W stolicy Suwalszczyzny odnajdą się również miłośnicy dwóch kółek, którzy polubią się z potężną bazą rowerową miasta. To właśnie przez Suwałki przebiega najdłuższy szlak rowerowy Polski wschodniej – Green Velo. Z kolei inny biegnie wokół jeziora Wigry. Jego głębię i naturalne piękno można również podziwiać podczas rejsu statkiem. Cóż, to tylko część atrakcji jakie oferuje miasto.

Tu nie będziesz się nudził

Do odwiedzenia Suwałk zachęca kalendarz wydarzeń, festiwale, imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe takie jak, Suwałki Blues Festival, Odlotowe Suwałki AIR SHOW, Festiwal Filmowy Wajda na Nowo, mecze drużyny Ślepsk Malow Suwałki występującej w Plus Lidze i wiele innych, o których informacje znajdują się w kalendarzu wydarzeń.

Miasto Suwałki jest miastem przyjaznym inwestorom.
Aktywność władz lokalnych ukierunkowana jest na rozwój gospodarczy miasta. Z myślą o mieszkańcach i inwestorach
systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura oraz tworzone są miejscowe plany zagospoda­rowania
przestrzennego
. Opracowane plany obejmują głównie obszar zabudowy mieszkaniowej oraz tereny atrakcyjne pod względem inwesty­cyjnym, w
tym tereny Miasta oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

VisitSuwalki

Odkryj swoją naturę

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Hamerszmita 16
16-400 Suwałki
tel.+ 48 87 735 10 99

Obserwuj nas