Bulwary nad Czarną Hańczą

Bulwary nad Czarną Hańczą, będącą największą rzeką Suwalszczyzny, stanowią niezwykły teren, na który składają się ścieżki piesze, rowerowe, trawniki i łąki kwiatowe oraz nabrzeża rekreacyjne. W ostatnich latach ten teren przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dziś tętni tu życie!

Oprócz działań kulturalnych, które są prowadzone w budynku po starej łaźni i jego otoczeniu Suwalski Ośrodek Kultury, prowadzi zajęcia rekreacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców Suwałk. W odrestaurowanym budynku została otwarta Galeria Sztuki Współczesnej „Stara Łaźnia”, w której znajdą się m.in. prace prof. Andrzeja Strumiłły.

Zalew Arkadia

To malowniczo położony sztuczny akwen z uroczą wyspą pośrodku połączoną mostkiem z brzegiem zalewu. Wokół zalewu są liczne trasy spacerowe i ścieżki rowerowe. Znajdujące się tu plaża miejska, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz bogata infrastruktura każdego lata przyciągają tłumy  mieszkańców i turystów wypoczywających w mieście.

Muzeum im. Marii Konopnickiej

Budynek, w którym mieści się Muzeum im. Marii Konopnickiej należy do najciekawszych obiektów architektonicznych w Suwałkach. Powstał w latach 1826–1827, a ostateczny kształt, który niemal niezmieniony zachował się do dziś otrzymał w latach 1835–1836. Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Konopnicka zasłynęła jako autorka liryk, nowel i opowiadań, wiele miejsca poświęcając w nich tematyce społecznej, ludowej oraz dziecięcej. Szczególną sławę przyniosła jej twórczość patriotyczna, a zwłaszcza pieśń „Rota”, opublikowana w 1908 roku. Wystawa „Pieśń o domu” została udostępniona zwiedzającym 19 sierpnia 2022 roku. Mieści się w dwóch skrzydłach budynku Muzeum i dzieli na 11 scen. Zaskakuje widza połączeniem artefaktów, niezwykłych rozwiązań scenograficznych, instalacji rzeźbiarskich, grafik oraz nowoczesnych multimediów, które składają się na poszczególne sceny i towarzyszą narracji.

Suwałki Aquapark

Jest to jeden z najnowocześniejszych wodnych kompleksów rekreacyjno-sportowych w północno-wschodniej Polsce. Aquapark jest jednym z elementów powstałego centrum wypoczynkowo-rozrywkowego w Suwałkach, którego skład uzupełnia zlokalizowany w sąsiedztwie Suwalski Ośrodek Kultury oraz Hotel LOFT 1898. Kompleks składa się z części rekreacyjnej i sportowej. A dodatkowo przygotowano kompleks łaźni i saunarium. W centrum znajduje się również gastronomia, sala konferencyjna, przychodnia rehabilitacyjna, klub fitness, usługi fryzjersko-kosmetyczne, a także sklep sportowy.

Bezpośrednio przy Aquaparku znajduje się  Miejski Plac Zabaw. Znajdują się na nim wspaniałe atrakcje dla najmłodszych, strefa dla młodzieży oraz strefa seniora. Plac jest wyposażony w nowatorski sprzęt sportowo – rekreacyjny. Ta wspaniała inwestycja powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki niepowtarzalnym atrakcjom, ścieżkom spacerowym wzdłuż strumyka stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla całych rodzin.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Budynek muzeum, często nazywany Resursą, został zbudowany w latach 1912–1913 jako gmach funkcjonującego od 1900 roku Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Jesienią 1956 roku, frontowa część parteru, z wejściem od ulicy Kościuszki, przeznaczona została na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum, w 1958 roku przemianowanego decyzją Miejskiej Rady Narodowej na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej. W roku 1964 rozwijająca się placówka otrzymała dodatkowe dwie sale wystawowe. W 1975 roku, po utworzeniu województwa suwalskiego, muzeum podniesiono do rangi Muzeum Okręgowego. Dwa lata później, na jego potrzeby przejęty został cały budynek. Muzeum Okręgowe w Suwałkach udostępnia zwiedzającym następujące wystawy stałe: „Alfred Wierusz – Kowalski 1849-1915”(malarstwo), „Na dziejowym trakcie”- wystawa historyczna, „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży” – wystawa archeologiczna.

Plac im. Marii Konopnickiej

Plac został wytyczony na początku lat 20. XIX wieku. Nazywany był Nowym Rynkiem. W latach 60. XIX stulecia plac został przekształcony w zadrzewiony skwer, na którym w 1963 roku stanął wykonany z piaskowca pomnik Marii Konopnickiej dłuta Jana Bohdana Chmielewskiego. W 2014 roku plac poddano przebudowie i udostępniono jako plac im. Marii Konopnickiej. Dziś jest miejscem spotkań mieszkańców, spacerów turystów i zabaw dzieci. W sezonie na placu funkcjonują fontanny oraz ogródki restauracyjne.

Suwalskie Ścieżki Kulturowe

Suwalskie Ścieżki Kulturowe to dwie propozycje spędzenia wolnego czasu w Suwałkach, które pozwalają turystom i mieszkańcom lepiej poznać historię i architekturę miasta. Projekt ten jako inicjatywa lokalna realizowany jest przez Stowarzyszenie Pastwisko.org, Urząd Miejski w Suwałkach i wolontariuszy.

Na zabytkowych obiektach i w pobliżu szczególnie atrakcyjnych miejsc można znaleźć tablice z informacją historyczną po polsku i angielsku. Na tablicach znajduje się również fotokod (kod QR), który po zeskanowaniu smartfonem łączy spacerowicza z odpowiednią stroną tego serwisu. To w nim jest miejsce na mapy, rozszerzone opisy miejsc i dźwiękową wersję ścieżki, gdyby wieczorowa pora utrudniała nam czytanie tekstów z tablic.

Kuchnia Regionalna

Dawniej tradycyjna kuchnia Suwalszczyzny była tłusta, kwaśna i słona. Królowały potrawy mączno-ziemniaczane, z mięsem lub bez. Pojawiały się także solone i suszone ryby. Jako że mieszkańcy Suwalszczyzny czerpali produkty wprost z natury, aby jak najdłużej je przechowywać, musiano je wędzić, solić, kisić i piec. Była to kuchnia prosta i kaloryczna – surowy klimat i ciężka praca na roli wymagały jedzenia dodającego energii. Razowy chleb, mięso, ziemniaki i mleko były podstawą jadłospisu. Sady obfitowały w owoce, ogrody w warzywa, a pasieki rodziły litry miodu. Do dziś produkty te są podstawą regionalnej kuchni Suwalszczyzny.

Wypieka się tu nadal chleby w piecach chlebowych, przetwarza mleko na twarogi, sery dojrzewające czy maślanki, używa się owoców z sadów i runa leśnego do wspaniałych przetworów, wytwarza doskonałe wędliny, czy wędzi ryby. Smaki pozostają doskonałe – wszystko dzięki dbałości o tradycje i przyrodę.

Podczas wizyty u nas należy koniecznie spróbować specjałów regionalnej kuchni, których nie odnajdziecie Państwo w innych częściach Polski. Wymienić tu można choćby: kartacze, babkę ziemniaczaną, soczewiaki czy sękacz. Potrawy bazujące na prostych składnikach, a mimo to o zachwycającym i unikalnym smaku.

Miasto zieleni

Suwałki są miastem posiadającym niezwykłe walory środowiskowe i krajobrazowe, są miastem zieleni. Pełne roślinności parki z malowniczymi alejkami, ścieżkami rowerowymi, małą architekturą czy placami zabaw sprawiają, że są to idealne miejsca wypoczynku i relaksu. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie, dorośli chwilę ciszy i spokoju oraz dzieci, na które czeka tu ogrom atrakcji.

Na szczególną uwagę zasługuje Park Konstytucji 3 Maja. Utworzony w latach 20. XIX wieku. Jest przykładem miejskich założeń ogrodowych tamtej epoki. Służył całorocznej rekreacji mieszkańców: latem organizowano w nim koncerty, zimą alejki zamieniano w ślizgawki. W parku rośnie zasadzony w 1923 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Dąb Wolności. Ponadto w parku znajdują się: zegar słoneczny z huty Karola Brzostowskiego i figurka św. Jadwigi z 1862 roku.

Park nad Hańczą z urokliwym „mostkiem”, bulwary, Zalew Arkadia, Park Północny. A do tego oczywiście sąsiedztwo Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego, powoduje, że w Suwałkach na każdym kroku można cieszyć się z obcowania z naturą.

Ścieżki i trasy rowerowe

Cykliści w Suwałkach mają do dyspozycji rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych. Najbardziej atrakcyjna ścieżka biegnie wzdłuż ulicy T. Kościuszki i Czarnej Hańczy oraz wokół zalewu Arkadia. To właśnie przez Suwałki przebiega najdłuższy szlak rowerowy Polski wschodniej – Green Velo. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Z kolei inny biegnie wokół jeziora Wigry.  W pobliżu możemy skorzystać również z Podlaskiego Szlaku Bocianiego, który jest najdłuższym oznakowanym rowerowym szlakiem turystycznym na Podlasiu. Liczy 412,5 km. Szlak przebiega przez wszystkie cztery podlaskie parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, a także przez Suwalski Park Krajobrazowy.

.

VisitSuwalki

Odkryj swoją naturę

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Hamerszmita 16
16-400 Suwałki
tel.+ 48 87 735 10 99

Obserwuj nas